Sprievodca materiálmi

Přírodní materiály

 • Alpaka

  Alpaka pochádza z Južnej Ameriky a vzhľadom pripomína malú lamu. Vlna získavaná z alpaky je materiál, ktorý je síce jemný a hodvábny na dotyk, ale v skutočnosti je pevný a silný. Vďaka menšiemu energetickému príjmu sú alpaky menej náročné na spotrebu vody a krmiva v porovnaní s chovom oviec a kôz.

  Starostlivosť

  Oblečenie z alpaky je vhodné prať v ruke v studenej vode za použitia vhodných pracích prostriedkov a vyhnúť sa akejkoľvek forme žmýkania. Následne nechať postupne usušiť vo vodorovnej pozícii v tieni.

  Výhody

  ľahký, ale pevný materiál
  vysoká izolácia
  široké spektrum farebnosti od hnedej, cez šedú, až po krémovú

  Nevýhody

  môže hrýzť
  náročnější na údržbu

  Udržateľnosť

  alpaky nepotrebujú tzv. chemické kúpele, ktoré by ich vlnu zbavovali lanolinu alebo mastnoty, ako je tomu pri ovciach a kozách
  alpaky sa chovajú len na pár miestach na svete, čo z nich robí vzácnu komoditu, ktorá musí často podstúpiť dlhú cestu, aby sa dostala na miesto výroby

 • Bambusové vlákno

  Bambus je prírodný materiál získavaný z bambusovej dužiny. Často býva komunikovaný ako udržateľný materiál, avšak nie vždy to platí. Majoritným exportérom je Čína.

  Starostlivosť

  Bambusové oblečenie je odporúčané pranie až na 30 ° C (tip: perte naruby). Vyššie teploty môžu poškodzovať vlákno. Nie je vhnodné používať aviváž a iné zmäkčovadlá, pretože môžu poškodiť vlákna. Rovnako je dobré sa vyhnúť dlhému plákaniu či predpieraniu. Následne je vhodné bielizeň nechať voľne usušiť na slnečnom mieste vonku. Neodporúča sa žehlenie ani chemické bielenie, pretože by mohlo dôjsť k znehodnoteniu materiálu.

  Výhody

  priedušný a rýchloschnúci materiál
  hypoalergénny
  nekrčí sa
  prirodzená ochrana proti UV žiareniu
  jemnejší, ale zároveň pevnejší ako viskóza
  vhodný na výrobu funkčného oblečenia

  Nevýhody

  pri styku s vlhkosťou stráca svoju pevnosť až o 60 %
  vyššia cena z dôvodu malometrážnej produkcie

  Udržateľnosť

  bambus je rýchlorastúca rastlina, ktorá na svoje pestovanie nepotrebuje žiadne pesticídy, hnojivá ani špeciálne zavlažovanie
  bambus sám o sebe je obnoviteľná a udržateľná rastlina, avšak bambusové vlákno na svoju výrobu potrebuje značné množstvo chemikálií
  pri výrobe bambusového rayonu hrozí únik nebezpečných látok do ovzdušia
  udržateľnou alternatívou je certifikovaný organický bambusový ľan, pre dodržanie udržateľnej výroby hľadajte certifikáciu GOTS (Global Organic Textile Standard)

 • Bananatex

  Bananatex je unikátny prírodný materiál vyrobený z listov banánovníka textilného. Tomu sa hovorí aj tiež manilské konope a pestuje sa predovšetkým na Filipínach, malá časť celkového podielu úrody pochádza tiež z Ekvádoru. Vlákno, z ktorého je látka utkaná, sa nazýva abaka. Materiál je naimpregnovaný vrstvou včelieho vosku, čo mu dodáva vodeodolnú kvalitu a poddajnejšiu štruktúru. Za vývojom tohto materiálu stojí švajčiarska značka QWSTION, ktorú nájdete v našej ponuke.

  Starostlivosť

  čistiť len ručne vo vlažnej vode

  Výhody

  extrémne silné a odolné vlákno, ktoré je zároveň veľmi poddajné a ľahké
  vodeodolnosť
  cirkulárny životný cyklus

  Nevýhody

  finálny produkt môže mať vysokú cenu; náklady na výrobu a spracovanie sú typicky oveľa vyššie ako u konvenčných materiálov

  Udržateľnosť

  žiadne pesticídy a minimálna spotreba vody pri pestovaní abaky
  vďaka pestovaniu abaky dochádza k obnovovaniu lesov na území Filipín
  šetrný spôsob farbenia certifikovaný Oeko-Tex Standard 100 certifikátom
  pestovanie podporuje filipínske lokálne poľnohospodárstvo
  férové podmienky pre všetkých zapojených do procesu výroby
  100% rozložiteľný

 • Bavlna

  Jeden z najvšestrannejších a najpoužívanejších materiálov, ktorý sa podieľa takmer na polovici globálnej textilnej produkcie.

  Bavlna je univerzálny materiál získavaný z rastliny bavlníka. Vlákno je získavané tzv. vyzrňovaním. Je mykané, česané a následne zapletané, aby z neho vznikla priadza. Pestovanie bavlny je podmienené teplou klímou. Najčastejšou oblasťou pre pestovanie je India, Čína, USA a Pakistan.

  Starostlivosť:

  100% bavlna odolná vysokým teplotám pri praní, je možné ju prať až na 60°C. Vhodnejšie je však prať na nižšie teploty (30-40 ° C), ktoré zaistia, že oblečenie nezmení veľkosť, farbu a ani štruktúru. Pokiaľ sa jedná o bavlnu s prímesou, je ju možné prať až na 40 °C. Následne bavlnu usušte vonku mimo priameho slnečného svetla, aby nedošlo k poškodeniu farieb. Bavlna sa ľahko stláča, je ju však možné žehliť až na 200 ° C, ale opäť sa dorušuje nižšia teplota, aby nedošlo k zmene farby.

  Výhody

  jemná na dotyk
  priedušná
  neelektrizujúca
  rozmanitá na úpravu

  Nevýhody

  nízka elasticita, môže strácať tvar
  náchylná na žmolkovanie (ako prevenciu odoporúčame prať oblečenie naruby)
  môže zožltnúť po dlhšom vystavení priamemu slnku

  Udržateľnosť

  100% bavlna sa rozloží za 5-6 měsíců
  priemerná spotreba vody na 1 kg bavlny je 20 000 l
  16 % svetovej produkcie pesticídov a 24 % insekticídov sa využíva práve na pestovanie bavlny"

 • Cupro

  Inak tiež meďnaté vlákno, je výrobok z bavlnenej celulózy regenerovanej rozpúšťaním v roztoku medi a čpavku. Jedná sa teda o prírodný materiál vytvorený chemicky. Chemikálie a voda potrebná na výrobu cupra sa dajú znovu využíť a uzatvára tak udržateľný proces výroby.

  Aj keď bolo cupro po prvý raz vyrobené v Nemecku, súčasná výroba sa alokovala prevažne do Japonska.

  Starostlivosť

  Na pranie Cupra je vhodné použiť program na jemné pranie maximálne na 40°C a vyhnúť sa ručnému žmýkaniu. Odporúča sa žehlenie na nižší až stredný stupeň.

  Výhody

  veľmi silné vlákno
  vlákno sa nevyťahuje
  hladký a mäkký povrch
  dobre absorbuje tekutiny
  nemá tendenciu sa krčiť

  Nevýhody

  relatívne rýchlo sa znečistí

  Udržateľnosť

  rozložiteľný
  ľahko zrecyklovateľný
  cupro je vedľajší produkt spracovania bavlny, využitie akejkoľvek ďalšej časti bavlníka tak redukuje už tak nešetrný proces bavlnenej výroby
  jedno tričko vyrobené z cupra môže ušetriť až 2 581 l vody

 • Faux Leather

  Historie výroby umělé kůže sahá do 20. let 20. století, kdy vznikla cenově dostupná alternativa k živočišné kůži. Avšak v rámci výrobního procesu mohou být použity složky živočišného původu. Je vyráběna především z polyuretanu a polymeru.

  Starostlivosť:

  Starostlivosť súvisí s konkrétnym typom použitého materiálu.

  Výhody

  Výhody souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

  Nevýhody

  Nevýhody súvisia s konkrétnym typom použitého materiálu.

  Udržateľnosť

  Dopad na životní prostředí souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

 • Hodváb

  Hodváb je jeden z najstarších materiálov získavaný zo sekrétu priadky morušovej. Existuje niekoľko druhov hmyzu, ktoré dokážu produkovať hodváb, no priadka morušová je najbežnejším typom. Zhruba po jednom mesiaci vývojového štádia tvorí larva ochrannú kuklu z bielkovinového vlákna, ktoré je dlhé až 1000m, a z ktorého sa hodváb vyrába.

  Starostlivosť

  Hodváb vyžaduje špeciálnu starostlivosť, a preto sa odporúča chemické čistenie. V prípade ručného prania je vhodné na pranie použiť jemné mydlo a vyhnúť sa akémukoľvek krúteniu a žmýkaniu, ktoré by mohlo odev nenávratne poškodiť. Odporúča sa žehlenie maximálne na 150°C.

  Výhody

  ľahký materiál, ktorý chladí v lete a hreje v zime
  jedno z najsilnejších prírodných vlákien
  stredná odolnosť voči oderu

  Nevýhody

  nízka elasticita
  môže strácať tvar
  vyššia cena

  Udržateľnosť

  malý dopad na životné prostredie
  na každú tonu hodvábu pripadá 5,426 kg emisií CO2
  doba rozkladu až 4 roky
  etický aspekt výroby - pre zaistenie lepšej kvality materiálu sú larvy priadky morušovej zabité buď horúcou parou alebo vriacou vodou; alternatívou je tzv. “mierový” hodváb, ktorý sa vyrába z prázdnych kukiel a zachováva tak prirodzený životný cyklus priadky.

 • Hovädzia koža

  Hovädzia koža je druhotný produkt mäsového a mliekarenského priemyslu. Jej kvalita závisí na veku a životných podmienkach zvieraťa. Mladé teľa, ktoré je odkojené na mlieku, má jemnejšiu a pevnejšiu kožu ako dospelá krava, ktorá sa väčšinu života živí trávou alebo senom, a tým pádom je jej koža silnejšia a hrubšie ochlpená.

  Dôležitým indikátorom kvalitnej kože je aj to, z akej časti zvieraťa pochádza. Napríklad koža z brušnej časti tela zvieraťa býva najhrubšia a najlepšie vyživená. Pre zvýšenie odolnosti sa koža pri spracovaní vrství na sebe, čo ale môže znížiť jej prirodzenú kvalitu.

  Starostlivosť

  Kožené výrobky nemožno prať, pretože by sme ich zničili. V prípade potreby odstránenie nečistoty na hladkej koži je možné utrieť čistou jemne namočenou handričkou vo vode, ktorá je dobre vyžmýkaná. Ďalej je vhodné sa vyhnúť vystaveniu kože priamemu slnečnému svitu a uchovávať ju na suchom tienistom mieste. O kožu sa treba pravidelne starať a na jej ošetrenie používať iba na to určené prípravky.

  Výhody

  jedna z najlacnejších variánt živočíšnej kože
  pri správnej údržbe má vysokú životnosť

  Nevýhody

  hrúbka a sila kože sa pozdĺž celej usne môže líšiť a pri zvýšenom tlaku sa môže na slabších miestach rozpadať
  s vyšším vekom môže koža vysychať a má tendenciu praskať

  Udržatelnosť

  zásadným faktorom je pôvod kože a to, či pri jej získaní a spracovaní zviera netrpelo
  dôležitý je aj dopad na životné prostredie pri farbení kože
  pri spracovaní živočíšnej kože je únik emisií až 4 krát vyšší ako pri spracovaní umelej kože

 • Juta

  Juta je prírodný materiál, ktorý sa vyrába z vonkajšej strany alebo zo stonky rastliny s rovnakým názvom. 95 % produkcie sa odohráva v Indii a Bangladéši, kde rastie počas monzúnovej sezóny. Po bavlne ide o druhú najvýznamnejšiu komoditu, čo sa týka dostupnosti, dopytu a využitia.

  Starostlivosť

  odporúča sa ručné šetrné čistenie

  Výhody

  dobrý podiel získaného materiálu na úrodnú pôdu
  rozmanité využitie vrátane výroby papiera, geotextílií a textílií v módnom priemysle

  Nevýhody

  juta je náchylná na vlhkosť, pri styku s ňou môže strácať tvar

  Udržateľnosť

  juta je rýchlo-rastúca rastlina, ktorá ku svojmu pestovaniu nepotrebuje excesívne zavlažovanie, hnojivá a pesticídy
  v priebehu svojho životného cyklu sa dá niekoľkokrát zrecyklovať a po jeho ukončení sa rozloží v prírode, dodávajúca pôde významné živiny

 • Kašmír

  Kašmír je luxusný a jemný vlnený materiál, ktorý je získavaný strihaním kašmírskej kozy. Známy tiež pod pojmom “pasham”, teda kozia vlna. Tradičná metóda ručného vyčesávania vlasu je zachovaná v Mongolsku a v Číne. Dôležitým aspektom výroby je ručná kontrola kvality a selektívny výber vlákien.

  Starostlivosť

  Kašmír by sa mal prať ručne pri teplote do 20 ° C, prípadne zvoliť profesionálne chemické čistenie. Je vhodne sa vyhnúť ručnému žmýkaniu. Následne nechať postupne usušiť vo vodorovnej pozícii v tieni. Predovšetkým sa vyhnúť priamemu zdroju tepla - radiátor, priame slnko. Pri správnej údržbe je materiál menej náchylný na plstnatenie a zrážanie. Kašmír sa neodporúča vešať na ramienko kvôli možnému preveseniu, odporúčaná metóda skladovania je skladanie.

  Výhody

  termoregulačné vlastnosti
  veľmi jemný a príjemný na dotyk

  Nevýhody

  nižšia priľnavosť
  vyššia cena

  Udržateľnosť

  udržateľný aspekt závisí na spôsobe chovania kôz, avšak z podstaty ich vzácneho výskytu je jednoduchšie dodržať etickú a udržateľnú produkciu

 • Konope

  Technické konope je rýchlo-rastúca rastlina bez obsahu THC. Vlákna z konope sa používajú na výrobu lán a textílií. Vzhľadom a textúrou býva často zamieňané za ľan.

  Starstlivosť

  Konope je vhodné prať ručne v studenej vode. Pri vložení do práčky je lepšie jemné konope vložiť do vrecka na spodnú bielizeň. Je odporúčané pridať pred praním lyžicu octu, ktorá zaistí, že na textile nezostanú zvyšky pracieho prostriedku. Následne nechať uschnúť na vzduchu a vyžehliť.

  Výhody

  pevný a priedušný materiál
  antibakteriálne vlastnosti
  prirodzená odolnosť voči teplu, UV žiareniu a slanej vode

  Nevýhody

  pevnejší a hrubší ako ľan

  Udržateľnosť

  konope ako také je veľmi dôležitý materiál z hľadiska ekológie a udržateľnosti, keďže na jeho pestovanie je potrebné minimálne (ak vôbec nejaké) množstvo pesticídov a hnojiva, rýchlo rastie a zlepšuje stav pôdy vďaka dodávaniu dusíka
  poskytuje dôležité vedľajšie produkty ako konopný olej alebo mulč
  vďaka dlhému vláknu sa z neho vyrobí viac materiálu ako z ľanu
  bezpečne sa rozloží v prírode a dodá pôdě významné živiny
  pokiaľ nie je v bio kvalite, na oddeľovanie vlákna sa používajú nebezpečné chemikálie
  v mnohých oblastiach sa zbiera ručne

 • Ľan

  Ľan je jedným z najdlhšie používaných materiálov, ktorého história siaha až do roku 6 000 p.n.l.. Vyrába sa z rastliny s rovnakým názvom, ktorá je výrazná svojím fialovým kvetom. Ide o jedinú celulózovú rastlinu, ktorá je pôvodom zo Západnej Európy. Najkvalitnejší ľan pochádza z Belgicka a Írska.

  Starostlivosť

  odporúčané pranie až na 40°C
  odporúčané žehlenie až na 230°C
  neodporúča sa skladať opakovane v rovnakých miestach, aby nedošlo k prasknutiu

  Výhody

  odolný materiál, ktorý nie je náchylný na oder ani žmolkovanie
  jednoduchšie odstránenie škvŕn aj pri nízkych teplotách
  väčšia ochrana pred UV žiarením oproti bavlne
  kvalitný ľan vydrží aj niekoľko generácií

  Nevýhody

  tvrdší ako bavlna
  krčí sa

  Udržateľnosť

  ľan na svoju výrobu vyžaduje menej vody aj energie, zároveň je úplne rozložiteľný
  vďaka rychlej rotácii pôda nepotrebuje nadmerné hnojenie ani pesticídy, v tejto oblasti je na pätinovej spotrebe oproti konvenčnej bavlne
  pri výrobe ľanu vzniká niekoľko vedľajších produktov ako napríklad ľanový olej alebo krmivo pre zvieratá, výroba teda nezanecháva žiadny odpad
  pôvodná metóda na oddeľovanie vlákna bolo máčanie vo vode, teraz sa pre zrýchlenie používa chemické oddeľovanie, ktoré môže mať negatívny dopad na životné prostredie aj na samotnú látku

 • Merino vlna

  Merino vlna je extrémne jemná vlna, ktorú produkuje špeciálne plemeno ovce domácej známej ako merino. Plemeno pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou zo severu Afriky odkiaľ sa v stredoveku dostalo do Španielska. V dnešnej dobe je najviac rozšírené v Austrálii a na Novom Zélande.

  Vlna je cenená pre svoje špecifické vlastnosti ako je pohlcovanie pachov a termoregulačné vlastnosti. Vďaka štruktúre vlákien totiž dobre zadržuje vzduch, izoluje a udržuje vyprodukované teplo. V lete naopak mierne ochladzuje. Navyše skvele odvádza vlhkosť, takže pri potení nemá chladivý efekt ako syntetika.

  Starostlivosť

  Pri merino vlne postačuje vetranie odevu namiesto jeho prania. V prípade prania je vhodné zvoliť program s najnižšími otáčkami. Ideálne prať v pracom prášku s obsahom lanolínu (prírodný olej vyskytujúci sa v merino vlne). Následne sušiť na prirodzene vetranom mieste, vyvarovať sa silným zdrojom tepla - priame slnko, radiátor a nechať postupne usušiť vo vodorovnej pozícii. Pri správnej údržbe je materiál menej náchylný na zrážanie.

  Výhody

  prírodný materiál
  vysoká schopnosť pohlcovať pachy
  pôsobí antibakteriálne
  skvelé termoregulačné vlastnosti

  Nevýhody

  pri extrémnom prepoteniu môže byť z látky cítiť lanolín, ktorý nemusí byť všetkým príjemný
  menšia odolnosť a životnosť ako syntetika

  Udržitelnost

  prírodný rozložiteľný a obnoviteľný materiál
  musí sa z oviec získavať etickým spôsobom
  môže dochádzať k odlesňovaniu kvôli získaniu plochy k chovu oviec

 • Nappa

  Koža druhu Nappa sa vyznačuje výraznou mäkkosťou, hebkosťou a príjemným omakom. Názov je odvodený od Kalifornského mesta Napa, kde sa začala koža vyrábať špeciálnou technológiou, ktorá sado tej doby používala len na spracovanie rukavičkárskych materiálov. Takto spracovaná koža sa používa predovšetkým na výrobu peňaženiek, kabeliek a rukavíc, ale tiež na nábytok a topánky.

  Starostlivosť

  Výrobky z kože typu Nappa nemožno prať, pretože by sme ich zničili. Ďalej je vhodné sa vyhnúť vystaveniu kože priamemu slnečnému svitu a uchovávať ju na suchom tienistom mieste. O kožu sa treba pravidelne starať a na ošetrenie kože Nappa používať iba na to určené prípravky. Kvôli vyššej pórovitosti kože sa odporúča ju hojne ošetrovať impregnačným prípravkom proti vode a nečistotám.

  Výhody

  výrazne mäkkšia a príjemnejšia na omak oproti klasicky vyrobenej koži
  pri správnej údržbe má vysokú životnosť

  Nevýhody

  je výrazne pórovitejšia ako ostatné druhy kože, preto je viac náchylná na vodu alebo iné tekutiny
  je oveľa krehšia ako klasická koža, preto sa používa skôr na osobné doplnky ako sú kabelky alebo menšie kožené výrobky

  Udržateľnosť

  zásadným faktorom je pôvod kože a to, či pri jej získaní a spracovaní zviera netrpelo
  dôležitý je aj dopad na životné prostredie pri farbení kože

 • Nubuk

  Jedná sa o typ živočíšnej kože, ktorá má úpravou prirodzene zdrsnený povrch. Na prvý pohľad sa zdá, že medzi nubukom a semišom nie je žiadny rozdiel, pretože oba typy kože sú si veľmi podobné. Najzásadnejší rozdiel je, že nubuk je kožená useň, opracovaná z vonkajšej strany.

  Starostlivosť

  Výrobky z kože typu Nubuk nemožno prať, pretože by sme ich zničili. Ďalej je vhodné sa vyhnúť vystaveniu kože priamemu slnečnému svitu a uchovávať ju na suchom tienistom mieste. O kožu sa treba pravidelne starať a na ošetrenie kože Nabuk používať iba na to určené prípravky. Kvôli vyššej pórovitosti kože sa odporúča ju hojne ošetrovať impregnačným prípravkom proti vode a nečistotám.

  Výhody

  oproti klasickej hladkej koži má dlhšiu životnosť a nie je tak náchylný na praskanie
  pri správnej údržbe má veľmi vysokú životnosť

  Nevýhody

  pri ťvyššom trení materiálu má tendenciu sa rýchlo ošúpať
  svetlé varianty nubuku sú náročnejšie na čistenie

  Udržateľnosť

  zásadným faktorom je pôvod kože a to, či pri je získaní a spracovaní zviera netrpelo
  dôležitý je aj dopad na životné prostredie pri farbení nubuku

 • Organická bavlna

  Organická bavlna je bavlna pestovaná bez úpravy genetickej informácie a bez použitia syntetických poľnohospodárskych chemikálií ako sú hnojivá, pesticídy alebo insekticídy. Pestovanie organickej bavlny podlieha medzinárodným štandardom.

  Produkcia organickej bavlny udržuje úrodnosť pôdy, redukuje používanie toxických látok a pomáha vytvárať biologicky rozmanité poľnohospodárstvo.

  Starostlivosť

  100% organická bavlna odolná vysokým teplotám pri praní, je možné ju prať až na 60°C. Vhodnejšie je však prať na nižšie teploty (30-40 ° C), ktoré zaistia, že oblečenie nezmení veľkosť, farbu a ani štruktúru. Pokiaľ sa jedná o bavlnu s prímesou, je ju možné prať až na 40 °C. Následne bavlnu usušte vonku mimo priameho slnečného svetla, aby nedošlo k poškodeniu farieb. Bavlna sa ľahko stláča, je ju však možné žehliť až na 200 ° C, ale opäť sa dorušuje nižšia teplota, aby nedošlo k zmene farby.

  Výhody

  hypoalergénna
  jemná na dotyk
  priedušná
  neelektrizujúca
  rozmanitá na úpravu

  Nevýhody

  nízka elasticita, môže strácať tvar
  náchylná na žmolkovanie (ako prevenciu odporúčame prať oblečenie naruby)
  môže zožltnúť po dlhšom vystavení priamemu slnku

  Udržateľnosť

  spotreba CO2 je 978 kg na tonu organickej bavlny, čo je o 46 % menej ako pri konvenčnej bavlne
  nulová spotreba chemikálií
  horší výnos pre pestovateľov - v porovnaní s konvenčnou bavlnou rastie menej bavlny na väčšej rozlohe pôdy
  pre dodržanie udržateľnej a etickej výroby hľadajte certifikáciu GOTS, Better Cotton Initiative anebo Regenerative Organic"

 • Organické konope

  Organické konope je jedným z nejudržateľnejších  materiálov. Okrem výhod konvenčného konope je pestované úplne bez použitia chemických pesticídov a hnojív. Naviac ku svojmu rastu potrebuje len pätinu vody, oproti konvenčnej bavlne.

  Starostlivosť

  Organické konope je vhodné prať ručne v studenej vode. Pri vložení do práčky je lepšie jemné konope vložiť do vrecka na spodnú bielizeň. Je odporúčané pridať pred praním lyžicu octu, ktorá zaistí, že na textile nezostanú zvyšky pracieho prostriedku. Následne nechať uschnúť na vzduchu a vyžehliť.

  Výhody

  pevný a priedušný materiál
  antibakteriálne vlastnosti
  prirodzená odolnosť voči teplu, UV žiareniu a slanej vode

  Nevýhody

  pevnejší a hrubší ako ľan

  Udržateľnosť

  konope ako také je veľmi dôležitý materiál z hľadiska ekológie a udržateľnosti, keďže na jeho pestovanie je potrebné minimum (ak vôbec nejaké) množstvo pesticídov a hnojiva, rýchlo rastie a zlepšuje stav pôdy vďaka dodávaniu dusíka
  poskytuje dôležité vedľajšie produkty ako konopný olej alebo mulč
  vďaka dlhému vláknu sa z neho vyrobí viac materiálu ako z ľanu
  bezpečne sa rozloží v prírode a dodá pôde významné živiny
  pre dodržanie udržateľnej výroby hľadajte certifikáciu GOTS (Global Organic Textile Standard)

 • Organický ľan

  Organický ľan je ľan v bio kvalite, vyrábaný bez použitia chemických rozpúšťadiel.

  Starostlivosť

  odporúčané pranie až na 40°C
  odporúčané žehlenie až na 230°C
  noodporúča sa skladať opakovane v rovnakých miestach, aby nedošlo k prasknutiu

  Výhody

  odolný materiál, ktorý nie je náchylný na oder ani žmolkovanie
  jednoduchšie odstránenie škvŕn aj pri nízkych teplotách
  väčšia ochrana pred UV žiarením oproti bavlne
  kvalitný ľan vydrží aj niekoľko generácií

  Nevýhody

  tvrdší ako bavlna
  krčí sa

  Udržateľnosť

  ľan na svoju výrobu vyžaduje menej vody aj energie, zároveň je úplne rozložiteľný
  vďaka rychlej rotácii pôda nepotrebuje nadmerné hnojenie ani pesticídy, v tejto oblasti je na pätinovej spotrebe oproti konvenčnej bavlne
  pri výrobe ľanu vzniká niekoľko vedľajších produktov ako napríklad ľanový olej alebo krmivo pre zvieratá, výroba teda nezanecháva žiadny odpad
  ľan je možné zanechať v prírodnej farbe a maximálne jeho farebnosť korigovať slnkom
  pre dodržanie udržateľného spôsobu výroby hľadajte certifikáciu GOTS

 • Prírodný kaučuk

  Zmienky o prírodnom kaučuku boli prvýkrát zaznamenané už v 15. storočí pri výpravách španielskych moreplavcov do Ameriky. Medzi kľúčové krajiny, ktoré produkujú prírodný kaučuk, patrí Thajsko, Indonézia, Malajzia, India, Vietnam a Čína. A je získavaný z kaučukovníka, ktorý predstavuje kľúčovú komoditu. Kaučuk je základnou surovinou na výrobu gumy.

  Starostlivosť

  Prírodný kaučuk je dobré ošetriť vhodným prostriedkom, pretože aj prírodná guma môže vekom popraskať.

  Výhody

  unikátne ohybný, pevný a nepriepustný materiál

  Nevýhody

  proces spracovania

  Udržateľnosť

  v rámci procesu výroby sa používajú chemické látky, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia aj odpadových vôd

 • Prírodný korok

  Prírodný korok je jedinečný materiál, ktorý je získavaný z korkových dubov.

  Starostlivosť

  Čistiť iba ručne pomocou čistej bavlnenej handričky a jemného mydla, ktorým korkovú podrážku umyjete. Následne ju utrieť suchou handričkou a nechať usušiť na tienistom mieste.

  Výhody

  ľahkosť, pevnosť
  odolnosť
  ľahké opracovanie
  vodeodolný

  Udržateľnosť

  prírodný obnoviteľný materiál

 • Recyklovaná bavlna

  Recyklovaná bavlna je považovaná za jeden z najudržateľnejších materiálov zo predpokladu správnej recyklácie. Dá sa definovať ako bavlnené vlákno prepoužité v textilnom priemysle. Textilná recyklácia prebieha primárne z dvoch zdrojov:

  spotrebný odpad: recyklácia už noseného oblečenia alebo použitého domáceho textilu Najčastejším zdrojom býva práve výrobný odpad, pretože už hotové textílie sú náročné na recykláciu z dôvodu inej farebnosti alebo obsahu materiálovej prímesi.

  Starostlivosť

  100% recyklovaná bavlna odolná vysokým teplotám pri praní, je možné ju prať až na 60°C. Vhodnejšie je však prať na nižšie teploty (30-40 ° C), ktoré zaistia, že oblečenie nezmení veľkosť, farbu a ani štruktúru. Pokiaľ sa jedná o bavlnu s prímesou, je ju možné prať až na 40 °C. Následne bavlnu usušte vonku mimo priameho slnečného svetla, aby nedošlo k poškodeniu farieb. Bavlna sa ľahko stláča, je ju však možné žehliť až na 200 ° C, ale opäť sa dorušuje nižšia teplota, aby nedošlo k zmene farby.

  Výhody

  hypoalergénna
  jemná na dotyk
  priedušná
  neelektrizujúca
  rozmanitá na úpravu

  Nevýhody

  nízka elasticita, môže strácať tvar
  náchylná na žmolkovanie (ako prevenciu odporúčame prať oblečenie naruby)
  môže zožltnúť po dlhšom vystavení priamemu slnku
  pre udržanie odolnosti materiálu je často kombinovaná s iným materiálom

  Udržateľnosť

  • recyklovaná bavlna je udržateľná z podstaty využívania už dostupných zdrojov
  • dáva priestor cirkulárnej ekonomike
  • úspora spotreby vody, fosílnych palív a CO2, ktoré by inak pripadli na výrobu nových zdrojov
  • vytváranie materiálovej prímesi alebo zlepšovanie vlastností látky môže tieto úspory negatívne vykompenzovať
  • pre dodržanie udržateľnej výroby hľedajte certifikáciu GRS (Global Recycling Standard)"
 • Upcyklovaná bavlna

  Upcycling je opätovné použitie rovnakej látky a jej premena na niečo iné. Upcyklácia nie je tak škodlivá pre životné prostredie a nepoužíva žiadne iné prírodné zdroje.

  Starostlivosť:

  100% upcyklovaná bavlna odolná vysokým teplotám pri praní, je možné ju prať až na 60°C. Vhodnejšie je však prať na nižšie teploty (30-40 ° C), ktoré zaistia, že oblečenie nezmení veľkosť, farbu a ani štruktúru. Pokiaľ sa jedná o bavlnu s prímesou, je ju možné prať až na 40 °C. Následne bavlnu usušte vonku mimo priameho slnečného svetla, aby nedošlo k poškodeniu farieb. Bavlna sa ľahko stláča, je ju však možné žehliť až na 200 ° C, ale opäť sa dorušuje nižšia teplota, aby nedošlo k zmene farby.

  Výhody

  hypoalergénne
  jemná na dotyk
  priedušná
  neelektrizujúca
  rozmanitá na úpravu

  Nevýhody

  nízka elasticita, môže strácať tvar
  náchylná na žmolkovanie (na prevenciu odporúčame prať oblečenie naruby)
  môže zožltnúť po dlhšom vystavení slniečku
  pre udržanie odolnosti materiálu je často kombinovaná s iným materiálom

  Udržateľnosť

  Módny priemysel berie obrovské množstvo zdrojov a vytvára oblečenie, ktoré sa nosí len krátku dobu, kým sa vyhodí na skládku.

  Upcyklácia oblečenia je spôsob, ako zabrániť opakovaniu plytvania a poškodzovaniu životného prostredia

 • Vlna

  Vlna sa získava z ovčej vlny. Ovce sú strihané spravidla na jar, kedy by prirodzene vlnu zhadzovali, aby sa chránili pred prehrievaním a náporu hmyzu. Ovce sa chovajú po celom svete a existuje celý rad plemien, ktoré sa líšia vlastnosťami a kvalitou svojej vlny.

  Starostlivosť

  Pri vlne postačuje vetranie odevu namiesto jeho prania. V prípade prania je vhodné zvoliť program ručné pranie alebo špeciálny program určený na vlnu. Odporúča sa vyhnúť použitiu chlórovaného pracieho prášku alebo bielidla. Následne sušiť na prirodzene vetranom mieste, vyvarovať sa silným zdrojom tepla - priame slnko, radiátor a nechať postupne usušiť vo vodorovnej pozícii. Maximálne je možné žehliť na 150 °C.

  Výhody

  priedušná
  absorbuje vlhkosť
  nekrčí sa
  udržuje tvar
  izolačná funkcia

  Nevýhody

  môže škrabať (ak ste na vlnu citliví, odporúčame nosiť so spodnou vrstvou)
  možnosť scvrknutia pri nesprávnej údržbe

  Udržateľnosť

  • vlna ako taká je kvalitný, rozložiteľný a obnoviteľný materiál
  • pokiaľ je správne získavaná, je sama o sebe udržateľným materiálom
  • masová produkcia môže viesť k znehodnoteniu pôdy a neetickému zaobchádzaniu so zvieratami
  • pre dodržanie udržateľnej a etickej výroby hľadajte certifikáciu RWS (Responsible Wool Standard)"

Umělé materiály

 • Acetátové vlákno

  Acetátové vlákno je výrobok z chemicky spracovanej celulózy. Acetát je ľahší ako prírodný hodváb, ktorému sa na omak veľmi podobá.

  Často sa objavuje ako prímes bavlny a vlny, aby si látka udržala stály tvar. Často sa ešte dodatočne ošetruje, napríklad anti-bakteriálnymi prípravkami alebo zložkami proti poškodeniu z priameho slnečného žiarenia.

  Starostlivosť

  Acetátové vlákno stráca praním tvar a lesk, preto sa odporúča profesionálne chemické čistenie, prípadne domáce čistenie v ruke a za studena. Pri žehlení nesmie teplota prekročiť 120°C, aby nedošlo k nenávratnému poškodeniu materiálu.

  Výhody

  splývavý materiál, ktorý drží tvar
  prirodzene lesklý povrch
  nízka cena

  Nevýhody

  pri žehlení na vyššej teplote sa môže ľahko prepáliť
  pri trení vytvára statickú elektrinu
  horšie saje tekutiny

  Udržateľnosť

  surový materiál sa spracováva chemicky, rovnako ako napríklad viskóza
  suché zvlákňovanie vyžaduje menej výrobných procesov, redukuje množstvo použitých chemikálií a výrobného odpadu

 • Akryl

  História akrylu siaha do polovice minulého storočia, kedy sa začal využívať vďaka svojim vlastnostiam ako lacná syntetická alternatíva vlny, alebo sa s ňou často tiež miesi. S vlnou má spoločnú hrejivosť a pevnosť, jeho životnosť je však podstatne nižšia, keďže ako syntetickému materiálu mu chýba vlne prirodzená termoregulačná schopnosť a vlastnosť odpudzovania pachov.

  Starostlivosť

  Akryl vyžaduje opatrnú starostlivosť, kedy pri praní nedôjde k prekročeniu teploty 30 ° C, pretože je náchylný na zrážanie. Tento materiál veľmi rýchlo schne, nie je náchylný na stláčanie a nie je odporúčané žehlenie.

  Výhody

  je jemný a zároveň odolný
  hrejivosť
  odolnosť voči priamemu slnečnému žiareniu
  odolný voči škvrnám

  Nevýhody

  náchlyný na žmolkovanie
  nízka elasticita, vyťahuje sa
  nízka odolnosť a životnosť

  Udržateľnosť

  nie je rozložiteľný, je však aspoň (zložito) recyklovateľný
  extrémne náročný energetický proces, väčší dopad na životné prostredie ako pri výrobe polyesteru

 • Borosilikátové sklo

  Borosilikátové sklo má špičkové fyzikálne a chemické vlastnosti. Ide o materiál, ktorý je vysoko odolný proti nárazom a zmenám teplôt, a preto sa využíva v laboratóriách. Prvýkrát predstavené nemeckým sklárom Ottou Schottom na konci 19. storočia. Produkty z neho sú zdravotne nezávadné.

  Starostlivosť

  Môže sa omývať v umývačke.

  Výhody

  skvele odoláva rôznym teplotám
  odolné voči nárazom
  ľahšie ako bežné sklo

  Nevýhody

  môže sa rozbiť

  Udržateľnosť

  zrecyklovatelný

 • EcoVero

  Viskóza označená značkou EcoVero je materiál certifikovaný značkou EU Ecolabel. Ide o udržateľnú alternatívu viskózy.

  Starostlivosť

  EcoVero je vhodné prať v ruke alebo na jemné programy vo vlažnej vode až na 30 °C. A následne usušiť na ramienku. Najlepšie je odev vetrať av prípade potreby nechať škvrny profesionálne ostrániť pomoc chemického čistenia.

  Výhody

  ľahký materiál jemný na dotyk
  vzdušný

  Nevýhody

  krčí sa
  môže strácať tvar

  Udržateľnosť

  až o 50 % menšia spotreba vody a uhlíková stopa v porovnaní s bežnou viskózou
  ECOVERO™ vlákna pochádzajú z celulózy z certifikovaných a kontrolovaných zdrojov
  LENZING™ ECOVERO™ má certifikáciu EU Ecolabel, keďže spĺňa tie najprísnejšie environmentálne nároky v oblasti celého výrobného reťazca od extrakcie, cez výrobu, až po distribúciu a ukončenie životného cyklu.

 • Elastan

  Elastan, alebo tiež spandex, je typ polyuretánu, ktorý sa od konca päťdesiatych rokov využíva v módnom priemysle vďaka svojej vysokej pružnosti, odolnosti a flexibilnosti. Často je elastan miešaný s ďalšími materiálmi, ktorým dodáva práve svoju pružnosť a tvarovú prispôsobivosť.

  Starostlivosť

  Elastan je možné prať v práčke na jemný program na syntetiku pri teplotách do 30-40 °C. Následne je vhodné usušiť počas voľného vyvesenia a nie je odporúčané sušiť v sušičke. A žehliť naruby cez vlhké plátno pri nižších teplotách.

  Výhody

  dá sa natiahnuť až na 500 % pôvodného rozmeru pri zachovaní pôvodného tvaru
  odolnosť voči vonkajším vplyvom
  prispôsobivosť a priľnavosť
  nekrčí sa

  Nevýhody

  nestálosť farby
  nízka odolnosť voči vysokým teplotám

  Udržateľnosť

  komplexný a energeticky náročný proces výroby
  pri praní sa uvoľňujú mikroplasty
  nie je rozložiteľný
  dá sa zrecyklovať alebo ukončiť životný cyklus nezávadným a bezpečným spaľovaním

 • EVA

  Hlavné využitie EVA peny býva výstuž najrôznejších športových doplnkov, sedlá na bicykle, hokejové výstroje, prilby alebo aj topánky na lyžovanie a veľa ďalšieho. Je oceňovaná hlavne pre jej absorpčné a tlmiace vlastnosti, preto sa veľa využíva pri výrobe tenisiek.

  Výhody

  mäkký, pohodlný a ľahký materiál
  vysoko odolný a pevný i pri extrémne nízkych teplotách
  má schopnosť odolať vysokému tlaku bez zmeny
  vysoká odolnosť voči dlhodobému a častému používaniu
  odolnosť voči UV žiareniu

  Nevýhody

  žiadne nie sú

  Udržateľnosť

  jeden z najmenej škodlivých syntetických materiálov
  horšie rozložiteľná
  je možné ju zrecyklovať a sprocesovať do novej EVA peny

 • Fleece (polyester)

  Fleece je syntetická izolační tkanina vyrobená z polyesteru nebo jiných syntetických vláken. Polar Fleece je prodyšný a rychleschnoucí materiál, který byl vynalezen společností Malden Mills se sídlem v Massachusetts společně s Patagonií.
  Fleece vyrobené z recyklovaného polyesteru (jako použité PET lahve) je ekologičtější alternativou.

  Starostlivosť

  Fleece je vhodné prať v práčke na jemný program pri nízkych teplotách. Je doporučené produkt obrátiť na ruby ​​a zapnúť všetky zipsy a vyhnúť sa zmäkčovadlám, sušeniu v sušičke a žehlení.

  Výhody

  mäkkosť a ľahkosť
  priedušnosť
  odolnosť proti vhlkosti
  rýchloschnúci

  Nevýhody

  v mokrom stave nemá izolačné vlastnosti ako vlna v blízkosti otvoreného je nutné sa správať obozretne

  Udržateľnosť

  Syntetický materiál nie je biologicky odbúrateľný a pri praní sú uvoľňované mikrovlákna. Ďalej je nutné fleece vždy chemicky ošetriť, aby bol odolný proti vode alebo vetru.

 • Lyocell (tencel)

  Lyocell je pomerne inovatívny materiál, ktorý je šetrnejšou verziou viskózy vyrábanej z celulózy, v prípade Tencelu konkrétne z celulózy eukalyptu. Je známy predovšetkým pod obchodnou značkou Tencel, ktorú si nechala registrovať rakúská firma Lenzing - popredný výrobca lyocellu.

  Starostlivosť

  Lyocell je vhodné prát v ruce nebo na jemné programy ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem při nižších otáčkách. Následně oděv usušit volným vyvěšením na ramínku a vyhnout se sušení v sušičce. A žehlit na střední teplotu.

  Výhody

  odolnejší ako viskóza
  jemný na dotyk

  Nevýhody

  ľahko sa pokrčí
  vyššia cena

  Udržateľnosť

  suroviny používané na výrobu loycellu sú získané z udržateľne riadených lesov a celý výrobný proces prebieha v uzavretom cykle
  eukalyptus používaný na výrobu Tencelu je rastlina, ktorá sama o sebe nepotrebuje umelé zavlažovanie, pesticídy ani hnojivá
  premena celulózy na vlákno spotrebuváva veľké množstvo energie
  lyocell je recyklovateľný a kompostovateľný
  proces farbenia môže obsahovať chemikálie

 • Modal

  Modal je synteticky vyrobený materiál, ktorého základ je celulóza bukového dreva. Na omak pripomína bavlnu, ale je príjemnejší, ľahší, dobre saje a odvádza pot. Prvýkrát bol materiál vyrobený v Japonsku okolo roku 1950.

  Starostlivosť

  Modal je vhodné prať v studenej vode za použitia prípravkov na báze aktívneho kyslíka. Následne odev usušiť voľným vyvesením a eliminovať sušenie v sušičke. Pokiaľ je odev správe vyvesený a usušený, nie je ho potrebné žehliť.

  Výhody

  ľahký, elastický a priedušný materiál
  dobre vsakuje a odvádza pot
  splývavý materiál
  nežmolkuje sa
  nezrazí sa
  nekrčí sa

  Nevýhody

  nie je vhodný na bielenie alebo farbenie
  vyššia cena

  Udržateľnosť

  ekologickejšia alternatíva ku konvenčnej bavlne
  100% rozložiteľný materiál

 • Nerezová oceľ

  Nerezová oceľ bola objavená v roku 1913 Harleym Brearleym v Anglicku. Jeho zámerom bolo využiť nerezovú oceľ na sudy na pušný prach, avšak čoskoro došlo k rozšírenému použitiu materiálu aj mimo vojenského priemyslu.

  Starostlivosť

  Môže sa omývať v umývačke.

  Výhody

  univerzálnost a praktičnost
  snadná údržba
  odolnost vůči vysokým teplotám

  Nevýhody

  zlá vodivosť tepla
  sfarbovanie materiálu

  Udržateľnosť

  Eliminácia toxických látok má význam nielen pre životné prostredie, ale aj pre ľudské zdravie.

 • Nylon

  Jeden z prvých syntetických materiálov v móde, nylonové vlákno bolo v pôvodnej podobe vyvinuté už v tridsiatych rokoch 20. storočia. Jedná sa o jeden z prvých syntetických polymérov vyrábaných priamo z uhlia, vody a vzduchu, ktoré malo komerčný úspech. Jeho českou paralelou je silón.

  Starostlivosť

  Nylon sa odporúča prať v práčke nízky teplotný program. Následne je vhodné odev usušiť počas voľného vyvesenia. Nie je odporúčané sušiť v sušičke a ani žehliť. Žehliť je možné iba naruby pri nízkych teplotách.

  Výhody

  extrémne silný a zároveň veľmi ľahký materiál
  pružný
  dobrá odolnosť voči treniu alebo inému možnému mechanickému poškodeniu

  Nevýhody

  väčšia tendencia krčenia ako napr. u polyesteru
  nízka odolnosť voči priamemu dlhodobejšiemu slnečnému žiareniu

  Udržateľnosť

  extrémne energeticky náročný výrobný proces
  ničivý dopad výroby na životné prostredie (vysoká miera úniku skleníkových plynov)
  nie je rozložiteľný
  existuje však možnosť ho efektívne zrecyklovať

 • Pine Weave / Piñatex

  Jemná ručne tkaná textília v prirodzenom krémovom odtieni, ktorá je vyrobená z vlákien ananásových listov. Tieto listy predstavujú zvyšky po zbere ananásov, ktoré sú transformované na tkaninu pomocou procesu dekortikácie. Z piñatex sa vyrába oblečenie, tašky, topánky aj ná

  Starostlivosť

  Piñatex je vhodné ošetrovať ekologickým voskom, ktorý je na to určený.

  Výhody

  alternatíva k živočíšnej koži
  silná odolnosť
  priedušná, ľahká a mäkká tkanina

  Nevýhody

  nie je vodotesný

  Udržateľnosť

  Piñatex je vyrobený z prírodných vlákien a vlákien kyseliny polymliečnej (PLA). Avšak živica, ktorá používaná na jeho lakovanie, je vyrobená na báze ropy. Proces výroby má od 20 % nižšiu uhlíkovú stopu ako výroba živočíšnej kože a ďalej nie sú využívané využívané chemikálie na spracovanie tejto tkaniny.

 • PLA plastic

  Inak aj bioplast, je plastická hmota, ktorá sa vyrába z biomasy (z kukurice alebo z cukrovej trstiny). Jedná sa o termoplastický alifatický polyester, ktorý sa vo svojej surovej forme využíva hlavne ako materiál, ktorý využívajú 3D tlačiarne.

  Výhody

  vysoká teplota topenia (okolo 178 °C)
  môže sa využívať na výrobu prepraviek na potraviny

  Nevýhody

  nízka odolnosť voči nižším teplotám
  relatívne nízka odolnosť

  Udržateľnosť

  zrecyklovateľný
  už spracovaný materiál sa môže znova prepracovať do pôvodnej surovej formy

 • Polyester

  Syntetický polyester sa po prvý raz v praxi využíval behom 1. svetovej vojny ako impregnačný materiál, v podobe, v akej ho poznáme dnes, sa však využíva až od druhej polovice minulého storočia. Polyesterové vlákno má nespočetne veľa využití naprieč všetkými odvetviami módneho priemyslu.

  Starostlivosť

  Polyester je možné prať v práčke na jemný program na syntetiku pri teplotách do 30-40 °C. Následne je vhodné usušiť počas voľného vyvesenia. Nie je odporúčané sušiť v sušičke. A žehliť naruby pri nižších teplotách.

  Výhody

  nenákladná výroba
  odolný, ľahký a silný materiál
  nemá tendenciu sa príliš krčiť či zrážať
  dobre drží tvar
  nebledne a oproti bavlne je odolnejší voči škvrnám
  rýchloschnúci

  Nevýhody

  môže ľahko začať žmolkovať
  nie je priedušný, “lepí sa” na kožu

  Udržateľnosť

  nerozkladá sa, dá sa však veľmi efektívne zrecyklovať (a to hneď niekoľkokrát)
  veľmi náročný výrobný proces
  farbenie prebieha pri ešte vyšších teplotách ako je bežné pri väčšine ostatných syntetických vláken

 • Polyethylen

  Polyethylen je najbežnejšou podobou plastu v dnešnej dobe a jeho širokospektrálne využitie sa dotýka takmer každého odvetvia súčasného priemyslu. Z polyethylenových vlákien sa vyrábajú rybárské siete, laná, geotextílie a tiež ochranné obleky.

  Výhody

  silný a odolný materiál
  netoxický plast
  ohybný - a teda nemá tendenciu sa trhať či praskať

  Nevýhody

  nížšia odolnosť voči vysokým teplotám
  nižšia odolnosť voči priamemu ostrému slnečnému žiareniu vedúca k degradácii

  Udržateľnosť

  34 % celkovej svetovej produkcie plastu
  energeticky jeden z najmenej náročných plastov na výrobu
  stále veľmi zaťažuje živ. prostredie, keďže je pri výrobe produkovaný veľký objem skleníkových plynov
  dá sa pomerne efektívne zrecyklovať
  nie je rozložiteľný

 • Polypropylen

  Polypropylen je syntetický materiál, ktorý bol na trh uvedený v 50. rokoch minulého storočia. Jeho názov býva často skrátene označovaný ako “polyprop”. Jedná sa o jeden z najvyužívanejších plastov v modernom priemysle. V móde sa z neho vyrába netkaná látka vhodná na výrobu športového a funkčného oblečenia.

  Starostlivosť

  Polypropylén sa odporúča prať v práčke na jemný program na syntetiku pri teplotách do 30-40 ° C bez použitia aviváže. Následne je vhodné odev usušiť počas voľného vyvesenia. Nie je odporúčané sušiť v sušičke a ani žehliť. Žehliť je možné iba naruby pri nízkych teplotách.

  Výhody

  odolný a veľmi ľahký materiál
  rýchloschnúci
  prispôsobivý telu, elastický
  zadržuje teplo pri nízkych teplotách

  Nevýhody

  nezadržuje vlhkosť, odporúča sa vrstviť cez prírodné savé materiály
  syntetický, klzký povrch

  Udržateľnosť

  dá sa efektívne zrecyklovať
  nie je rozložiteľný
  1,7 kg CO2 je vyprodukované pri výrobe 1 kg polypropylénu

 • Polyuretan

  Môže sa využívať v rôznych formách, aj ako vlákno využívajúce sa v textilnom priemysle. Medzi polymérovými reťazcami polyuretánu je vytvorené trvalé zosieťovanie, ktoré zabraňuje roztaveniu a znovu-spracovaniu materiálu.

  Starostlivosť

  povrch polyuretanu sa dá jednoducho zotrieť mydlovou vodou alebo navlhčenou hubkou

  Výhody

  vysoko odolný a ľahký materiál, ktorý je vo všeobecnosti pevnejší ako prírodná guma
  ohybnosť a flexibilita
  vysoko odolný voči predratiu alebo pretrhnutiu
  široká škála využitia

  Nevýhody

  termoplastický polyuretan, ktorý sa využívá napríklad na výrobu podrážok tenisiek, je drahší ako klasický polyuretan

  Udržateľnosť

  diisokyanát, ktorý sa využíva vo výrobe PU, je vysoko toxický
  nedá sa zrecyklovať

 • PVC

  Polyvinyl chlorid (PVC, vinyl) je jeden z najpoužívanejších plastov, ktorého história siaha až do 30. rokov 20. storočia. V módnom priemysle sa využíva primárne ako syntetická alternatíva kože či gumy, väčšinou býva kombinovaný s tkanou podšívkou. Často sa vyznačuje lesklým povrchom a dá sa spracovať do mäkkej a poddajnej, ale aj pevnej podoby.

  Starostlivosť

  Čistiť ručne pomocou jemnej hubky či utierky, ktorá nenaruší povrch materiálu (stačí mydlo a voda). Nedá sa prať v práčke a žehliť.

  Výhody

  odolný a pevný materiál
  lacná výroba
  vodeodolný a nenáročný na čistenie a údržbu

  Nevýhody

  zle znáša vysoké teploty (60°C)
  nižšia kvalita a odolnosť ako obdobné PU

  Udržateľnosť

  obsahuje menej uhlíka ako väčšina termoplastov
  energeticky náročná výroba často zahrňujúca využitie rizikových chemikálií
  dá sa zrecyklovať

 • Recycled PET

  Z recyklovaných PET fliaš je vyrábaný recyklovaný polyester. Unikátna na tomto procese je vysoká úspora vody (až 90 %) aj energie (až 70 %) pri porovnaní s výrobou nového polyesteru a tiež vlastnosti vyrobeného materiálu, ktorý procesom recyklácie nedegraduje a je rovnako kvalitné ako novo vyrobené vlákno.

  Starostlivosť

  Recyklovaný polyester je možné prať v práčke na jemný program na syntetiku pri teplotách do 30-40 °C. Následne je vhodné usušiť počas voľného vyvesenia. Nie je odporúčané sušiť v sušičke. A žehliť naruby pri nižších teplotách.

  Výhody

  nenákladná výroba
  odolný, ľahký a silný materiál
  nemá tendenciu sa príliš krčiť, stláčať či zrážať
  dobre drží tvar
  nebledne a oproti bavlne je odolnejší voči škvrnám
  rýchloschnúci

  Nevýhody

  môže ľahko začať žmolkovať nie je priedušný, "lepí sa" na koži

  Udržateľnosť

  znovupoužití plastového odpadu z PET lahví vylovených např. v mořích velmi výrazně snižuje dopad výroby ve srovnání s klasickým polyesterem, ale také organickou bavlnou (ta je na výrobu mnohem náročnější než recyklovaný polyester) může být recyklovaný opakovaně bez ztráty kvality

 • Recyklovaná vlna

  Recyklovaná vlna sa získava z odstrižkov z výroby vlnenej konfekcie. Materiál sa rozruší, znova sa upredie a vyrobí sa nová tkanina.

  Starostlivosť

  Pri vlne postačuje vetranie odevu namiesto jeho prania. V prípade prania je vhodné zvoliť program ručné pranie alebo špeciálny program určený na vlnu. Odporúča sa vyhnúť použitiu chlórovaného pracieho prášku alebo bielidla. Následne sušiť na prirodzene vetranom mieste, vyvarovať sa silným zdrojom tepla - priame slnko, radiátor a nechať postupne usušiť vo vodorovnej pozícii. Maximálne je možné žehliť na 150 °C.

  Výhody

  priedušná
  absorbuje vlhkosť
  nekrčí sa
  udržuje tvar
  izolačné funkcie

  Nevýhody

  môže škrabať (ak ste na vlnu citliví, odporúčame nosiť so spodnou vrstvou) možnosť scvrknutia pri nesprávnej starostlivosti

  Udržateľnosť

  vlna ako taká je kvalitný, rozložiteľný a obnoviteľný materiál pokiaľ je správne získavaná a spracovávaná, je sama o sebe udržateľným materiálom

 • Recyklovaný fleece (polyester)

  Fleece je syntetická izolačná tkanina vyrobená z polyesteru alebo iných syntetických vlákien. Polar Fleece je priedušný a rýchloschnúci materiál, ktorý bol vynájdený spoločnosťou Malden Mills so sídlom v Massachusetts spoločne s Patagóniou.

  Starostlivosť

  Fleece je vhodné prať v práčke na jemný program pri nízkych teplotách. Je doporučené produkt obrátiť na ruby ​​a zapnúť všetky zipsy a vyhnúť sa zmäkčovadlám, sušeniu v sušičke a žehlení.

  Výhody

  mäkkosť a ľahkosť
  priedušnosť
  odolnosť proti vhlkosti
  rýchloschnúci

  Nevýhody

  v mokrom stave nemá izolačné vlastnosti ako vlna v blízkosti otvoreného je nutné sa správať o

  Udržateľnosť

  Syntetický materiál nie je biologicky odbúrateľný a pri praní sú uvoľňované mikrovlákna. Ďalej je nutné fleece vždy chemicky ošetriť, aby bol odolný proti vode alebo vetru.

 • Recyklovaný nylon (recyklovaný nylon NetPlus™ vyrobený z recyklovaných rybárskych sietí)

  Recyklovaný nylon predstavuje formu nylonu z už použitých materiálov (napr. recyklovaný nylon NetPlus™ vyrobený z recyklovaných rybárskych sietí). Hoci pôvodný materiál vznikol z derivátov ropy, tak recyklovaný nylon predstavuje šetrnú alternatívu k nylonu, kedy dochádza k šetrnej obnove tohto materiálu pri zachovaní jeho typických vlastností.

  Starostlivosť

  Recyklovaný nylon sa odporúča prať v práčke na nízky teplotný program. Následne je vhodné odev usušiť počas voľného vyvesenia. Nie je odporúčané sušiť v sušičke a ani žehliť. Žehliť je možné iba naruby pri nízkych teplotách.

  Výhody

  extrémne silný a zároveň veľmi ľahký materiál
  pružný
  dobrá odolnosť proti treniu alebo inému možnému mechanickému poškodeniu

  Nevýhody

  väčšia tendencia krčenia a pokrčenia ako napr. u polyesteru
  nízka odolnosť voči priamemu dlhodobejšiemu slnečnému žiareniu

  Udržateľnosť

  nie je rozložiteľný, je ho možné zrecyklovať

 • Recyklovaný polyester

  Recyklovaný polyester vzniká z recyklátov ako sú napríklad PET fľaše, nosené odevy a ďalší polyesterový odpad. Unikátne na tomto procese je vysoká úspora vody (až 90 %) a energie (až 70 %) v porovnaní s výrobou nového polyesteru a tiež vlastnosti vyrobeného materiálu, ktorý procesom recyklácie nedegraduje a je tak rovnako kvalitný ako nanovo vyrobené vlákno.

  Starostlivosť

   

  Recyklovaný polyester je možné prať v práčke na jemný program na syntetiku pri teplotách do 30-40 °C. Následne je vhodné usušiť počas voľného vyvesenia. Nie je odporúčané sušiť v sušičke. A žehliť naruby pri nižších teplotách.

   

  Výhody

  nenákladná výroba
  odolný, ľahký a silný materiál
  nemá tendenciu sa príliš krčiť či zrážať
  dobre drží tvar
  nebledne a oproti bavlne je odolnejší voči škvrnám
  rýchloschnúci

  Nevýhody

  môže ľahko začať žmolkovať
  nie je priedušný, “lepí sa” na kožu

  Udržateľnosť

  znovupoužitie plastového odpadu zo skládok či PET fliaš vylovených v moriach
  veľmi výrazne znižuje dopad výroby v zrovnaní s klasickým polyesterom, ale tiež organickou bavlnou (tá je na výrobu omnoho náročnejšia ako recyklovaný polyester)
  môže byť recyklovaný opakovane bez straty kvality

 • REFIBRA™ lyocell (Tencel)

  REFIBRA™ lyocell je vyrobený z drevitej buničiny získanej zo zodpovedne obhospodarovaných lesov a recyklovaného odpadu bavlny.

  Starostlivosť

  Lyocell je vhodné prať v ruke alebo na jemné programy vo vlažnej vode s jemným pracím prostriedkom pri nižších otáčkach. Následne odev usušiť voľným vyvesením na ramienku a vyhnúť sa sušeniu v sušičke. A žehliť na strednú teplotu.

  Výhody

  odolnejšia ako viskóza
  jemný na dotyk

  Nevýhody

  ľahko sa pokrčí
  vyššia cena

  Udržateľnosť

  Buničina použitá v REFIBRA je obnoviteľná surovina, ktorá pochádza z udržateľne obhospodarovaných lesov. Pridanie odpadu z recyklovanej bavlny (zvyšky z výroby odevov) nielen odvádza materiály z toku odpadu, ale tiež znižuje obsah použitej drevitej buničiny. Tento spôsob získavania zdrojov znižuje ekologický dopad používaním menšieho množstva pôvodných surovín. Lyocell je recyklovateľný a kompostovateľný. Proces farbenia môže obsahovať chemikálie.

 • Silikon

  Silikonový materiál patří do pryžového materiálu. Silikonová pryž je elastomer, který je složený ze silikonu, který obsahuje křemík, uhlík, vodík a kyslík.

  Starostlivosť

  Na starostlivosť o silikón postačí obyčajná kefa, ktorou je možné odstrániť nečistoty a prach. Prípadne je možné použiť vlhkú handričku.

  Výhody

  vysoká flexibilita, silikonové výrobky jsou odolnější vůči chladu a teplu než výrobky z PVC
  neabsorbuje vodu
  vysoce odolný vůči vnějším vlivům, namáhání i přímému slunci

  Nevýhody

  nákladná výroba
  dopad produkce na životní prostředí

  Udržateľnosť

  často jej není možné zrecyklovat, je třeba složitého technologického postupu

 • Syntetická guma

  Náhrada prírodnej gumy sa začala v priemysle využívať na začiatku 20. storočia. Jej využitie je široké naprieč všetkými priemyselnými odvetviami, v móde sa využíva primárne pri výrobe obuvi, ale aj funkčného a športového oblečenia či plaviek (neoprén).

  Starostlivosť

  obuv zo syntetickej gumy skladujte ideálne v suchu a chlade

  Výhody

  odolnosť, pevnosť a stálosť (aj v porovnaní s prírodným kaučukom)

  Nevýhody

  dopad výroby

  Udržateľnosť

  vysoká energetická náročnosť výroby
  nedá sa zrecyklovať pretavením
  zostáva na skládkach znečisťujúcich životné prostredie

 • Tritan Copolyester

  Tritan Copolyester vyrába americká firma Eastman a je schválený FDA (US Food and Drug Administration) a uvedený v zozname EFSA (European Food and Safety Association).

  Tritan neobsahuje plastifikátory, neobsahuje BPA a okrem ďalšieho radu výhod je stále viac využívaný ako náhrada skla.

  Starostlivosť

  môže sa omývať v umývačke

  Výhody

  číry, pevný materiál s vysokou odolnosťou
  odolný voči chemikáliám
  BPA free: neobsahuje zdraviu škodlivý Bisfenol A

  Nevýhody

  nízka odolnosť voči UV žiareniu

  Udržateľnosť

  životný cyklus tritanu má nižší dopad na životné prostredie ako napríklad výrobky z kovu, pri jeho výrobe sa zároveň spotrebováva menej energie
  využívanie tritanových fliaš na pitie znižuje využitie jednorazových plastov
  tritan je BPA free a je vyrobený bez využitia halogénov, sulfuru, dusíka, olova, ortute, kadmia alebo chrómu

 • Vegánska koža

  Vegánska koža predstavuje alternatívu k živočíšnej koži, ktorá jej má imitovať. Často sa vyrába z polyuretánu, polyméru. Ale môže byť tiež vyrobená z inovatívnych a udržateľných materiálov, ako sú listy ananásu, korok, jablčné šupky a recyklovaný plast. Dôležité je, že v rámci celého výrobného procesu neboli použité žiadne živočíšne zložky.

  Starostlivosť:

  Starostlivosť súvisí s konkrétnym typom použitého materiálu.

  Výhody

  Výhody souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

  Nevýhody

  Nevýhody súvisia s konkrétnym typom použitého materiálu.

  Udržateľnosť

  Dopad na životní prostředí souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

 • Vinylon F

  Vinylon F je názov odolnej látky, ktorá v priebehu rokov prispela k popularite Kånken. Napriek tomu, že ide o syntetický materiál, ktorý je vyrobený z vlákna zvaného polyvinylalkohol. Tak disponuje vlastnosťami, ktoré sú typické pre prírodné materiály.

  Starostlivosť

  Produkty z tohto materiálu sa neodporúčajú prať v práčke. Nečistoty z povrchu je možné odstrániť pomocou vlažnej vody, jemného pracieho prostriedku a mäkkej kefky alebo hubky. Následne nechať usušiť na dobre vetranom mieste.

  Výhody

  je voděodolný bez nutnosti povrchové úpravy
  dobrá odolnost

  Nevýhody

  umělá tkanina

  Udržateľnosť

  vinylónové vlákno nepotrebuje povrchovú úpravu, ako je napr. polyuretán (PU) alebo silikón, aby bolo vodeodolné, pretože pri navlhnutí napučí (odoláva vhlkosti bez potreby povrchových úprav

 • Viskóza

  Inak tiež známa ako rayon alebo umelý hodváb. Vlákno viskózy sa získava z chemicky spracovanej celulózy. Od svojho prvého spracovania, ktoré sa datuje až do roku 1880, sa viskóza využíva v rôznych formách a v rôznych odvetviach.

  Starostlivosť

  Je vhodné nechať vyčistiť profesionálne pomocou chemického čistenia. Nevhodným zaobchádzaním môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu tkaniny. Maximálna teplota žehlenia je 180 ° C (a je odporúčané žehliť za vlhka.

  Výhody

  nízka cena
  príjemná na dotyk
  vysoko absorbčná
  pri vyššej teplote sa nerozteká ako syntetické materiály
  pevnejší ako vlna
  pružnejší ako prírodné vlákna

  Nevýhody

  náchylná na ryhovanie a stratu pôvodného tvaru
  pri zvlhnutí stráca väčšinu svojej pevnosti
  slabší ako vlákna celulózy

  Udržateľnosť

  získáva sa väčšinou z obnoviteľných zdrojov (mäkké drevo, bambus, bavlník)
  proces premeny surového materiálu na odpovedajúce vlákno využíva chemikálie, ktoré môžu znečisťovať životné prostredie
  trvalo rozložiteľná na konci svojho životného cyklu
  na výrobu 1 kg viskózy sa spotrebuje zhruba 640 l vody

Prihlásenie

alebo

Pridajte sa

alebo

Súhlasím so zasielaním informácií o odporúčaných produktoch, novinkách a špeciálnych akciách. Odber týchto informácií je možné kedykoľvek bezplatne upraviť alebo zrušiť kliknutím na odkaz v našom e-maile.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Přidejte se k čerstvé komunitě a těšte se!

 • Neminou vás exkluzivní nabídky a slevy.
 • Můžete sledovat stav vaší objednávky.
 • Nemusíte pokaždé vyplňovat vaše údaje.
 • Můžete využívat Wishlist.

Zabudnuté heslo

Nové heslo vám príde na e-mail.

Zavrieť