Slovník pojmov

 • 1% for the Planet

  Jedná sa o medzinárodnú organizáciu založenú Yvon Chouinard (zakladateľ značky Patagonia) a Craigom Mathews (zakladateľ značky Blue Ribbon Flies) v roku 2002. Členstvom v organizácii sa podniky zaväzujú k tomu, že jedno percento zo svojho ročného obratu priamo venujú niektoré za schválených neziskových organizácií zaoberajúcich sa environemntální ochranou. Poslaním organizácie je teda budovať, podporovať a aktivovať spojenectvo podnikov, ktoré sú finančne odhodlané spoluvytvárať zdravú planétu. 1% pre planétu tak pomáha neziskovým organizáciám, ktoré sa zameriavajú na ochranu pôdy, lesov, riek, oceánov alebo podporujú udržateľné metódy výroby energie.

 • bCorp

  Certifikácia B Corporation je osvedčenie, ktoré podnikom udeľuje nezisková organizácia B Lab. Certifikované podniky spĺňajú najvyššie štandardy sociálneho a environmentálneho správania, verejné transparentnosti a právnej zodpovednosti za vyváženie zisku a účelu. Vzniká tak komunita, v ktorej je sila podnikov využívaná k dobrej veci. Konkrétne sa komunita B Corp snaží o znižovanie nerovností, nižšiu mieru chudoby, zdravšie prostredie, budovanie silnejšej komunity a vytváranie lepších pracovných miest.

 • Bez PFC

  Perfluorouhlovodíky, neboli PFC, je odolná chemická sloučenina zajišťující vodě-odpudivost. Bohužel je tak odolná, že postrádá vlastnost rozkladu. Ukončení životního cyklu produktů s touto úpravou je pak velmi náročné, jelikož zatěžuje životní prostředí. Látka jako taková není nebezpečná pro nositele produktu s touto úpravou, nicméně může být nebezpečná pro vodní toky anebo půdu v blízkosti výroby. Většina značek působících v Evropě by z důvodů regulace měla přestat používat PFC C8 (8 atomů uhlíku), jelikož bylo vědecky prokázáno, že dopad této sloučeniny je vážný. Značky se proto uchýlily k impregnaci typu C6 (6 atomů uhlíku). Ani ta ale není plně bezpečná, má pouze menší dopad na životní prostředí. Pokud značka používá heslo "PFC-free", mělo by jít pouze o úpravu zcela bez přítomnosti PFC, nikoli se zastoupením C6.

 • Bluesign®

  Ide o systém, ktorý vznikol vo Švajčiarsku v roku 2000. Bluesign® predstavuje víziu šetrného příspupu k výrobe textilu a prostriedkov na jeho ochranu, prípadne údržbe. Certifkát zastrešuje celý výrobný reťazec od získavania materiálu po používaní chemikálií potrebných na úpravu, čistenie alebo údržbu odevu. Označenie bluesign® u textilných produktov zaručuje, že tento produkt bol vyrobený v bezpečnejšom a udržateľnejším prostredie pre ľudí, ktorí v ňom pracujú a žijú. Bluesign® tak minimalizuje vplyv textilného odvetvia na životné prostredie a súčasne sa snaží podnecovať textilné odvetvie k zvyšovaniu úsilia v oblasti udržateľných procesov.

 • BSCI (Business and Social Compliance Initiative)

  Zámerom tejto európskej iniciatívy je zabezpečenie kvalitných pracovných podmienok pri výrobe produktov v rámci celého dodávateľského reťazca. Ako pri výrobe, tak distribúciu produktov treba dodržiavať základné pracovno právne a etické zásady ako napríklad spravodlivé odmeňovanie, ochrana životného prostredia alebo nulová tolerancia detskej práce.

 • Capsule wardrobe

  Jedná se koncept, který je založen na vytvoření důmyslného/minimalistického šatníku, který obsahuje vzájemně kombinovatelné kousky oblečení, bot a doplňků. Vytvoření capsule wardrobe šatníku je možné považovat za krok k minimalismu, kdy se člověk zbavuje zbytečných kousků z přetékajících skříní, které není schopen zkombinovat. Záměrem je tedy poskládat šatník, který bude tvořen kvalitními, nadčasovými a hlavně vzájemně kombinovatelnými kousky. Více si můžete přečíst na našem blogu.

 • Cordura®

  Cordura® je technická tkanina z polyamidových vláken, která je mimořádně pevná, ohebná a odolná proti odření či rotržení. Pro svoje vlastnosti byla poprvé představena ve vojenském průmyslu. První značkou, která začala Corduru® používat na jiné produkty než armádní, byl Eastpak.

 • COSMOS

  COSMOS je jednotný európsky štandard pre prírodné a bio kozmetiku skladajúci sa z dvoch úrovní Cosmos Natural a Cosmos Organic. Pri certifikácii produktu dochádza k sledovaniu všetkých aspektov nákupu, výroby, marketingu a kontroly kozmetických produktov. Ani na jednej úrovni nesmie produkt obsahovať GMO, chemikálie, ftaláty alebo parabény. Minimálny podiel surovín z ekologického poľnohospodárstva je pre obe úrovni 95%. Hmotnosťou podielu týchto látok navyše musí byť minimálne 20% z celkovej váhy výrobku.

 • Cost-per-Wear

  Cost-per-Wear je finanční ukazatel definující náklad za kus oblečení na počet nošení. Lze snado vypočítat pomocí vzorce: CPW = zaplacená cena daného kousku oblečení / počet dnů nošení. Díky tomu si každý může spočítat, jak se vyplatí investovat do drahého, ale kvalitnějšího kousku oblečení, který sice více stojí, ale zato déle vydrží. Častokrát lze díky tomuto ukazateli zjistit, že dražší kousky se tak v kontextu počtu nošení vyplatí mnohem více než levné a nekvalitní fast-fashion produkty.

 • Cradle 2 Cradle Certified

  Certifikácia Cradle to Cradle je celosvetovo uznávané meradlo bezpečnejších a udržateľnejších produktov, ktoré sú vyrobené pre cirkulárny čiže obehovú ekonomiku, kde je odpad znovu použitý ako zdroj pre výrobu nového produktu. K získaniu certifikácie sú výrobky posudzované z hľadiska environmentálneho a sociálneho výkonu v piatich kritických kategóriách udržateľnosti: materiálne zdravie, opätovné použitie materiálu, správa energie z obnoviteľných zdrojov a uhlíka, správcovstvo vody a sociálnu spravodlivosť.

 • CSR

  CSR neboli Corporate Social Responsibility (společenská odpovědnost firem) je koncept založený na propojení obchodních praktik se sociálními a environmentálními aspekty. Dle definice Zelené knihy Evropské unie z roku 2001 se jedná o dobrovolné integrování sociálních a ekologických hledisek do každodenních firemních operací a interakcí s firemními stakeholdery.

 • Dead-stock

  Dead-stock neboli "mrtvé zásoby".

 • Detská práca

  Jedná se o pracovní činnost, která je vykonávána dítětem, které nedosáhlo zákonného věku pro práci.

 • Dodávateľský reťazec

  Dodavatelský řetězec představuje systém dodavatelů, obchodníků a dopravců, kteří dodávají suroviny, materiály a polotovary k výrobě finálního produktu a pak samotný produkt doručují k finálnímu zákazníkovi.

 • DWR (Durable Water Repellent) finish

  Odolný vodu odpuzující prostředek, kterým je pokryta tkanina, aby se stala hydrofobní (odolná vůči vodě).

 • Ecocert

  Je nezávislá mezinárodní certifikační společnost, která se zabývá certifikací a kontrolou výrobků, které obsahují suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. Ochrannou známku Ecocert mohou získat produkty, které neobsahují geneticky modifikované suroviny, parabeny, phenoxyethanol, PEG deriváty, nanočástice, silikony, syntetické parfémy a barviva a ingredience získané z mrtvých zvířat.

 • EU Ecolabel

  Jedná se o certifikaci používanou v Evropě od roku 1992. Označení Ecolabel zaručuje, že výrobky nebo služby jsou šetrné k životnímu prostředí. Tato certifikace dodržuje normu ISO 14024 - environmentální kritéria, která je nutné dodržovat po celou dobu životnosti produktu. Mezi tato kritéria patří mimo jiné nízká spotřeba vody, nízká uhlíková stopa a podpora recyklace a reparace.

 • European Union Labour Law

  Jedná se o evropské pracovní právo, kterým jsou upraveny základní nadnárodní standardy zaměstnanosti a partnerství při práci v Evropské unii a dalších zemích, které dodržují Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod.

 • Fair Labor Association

  Je medzinárodná nezisková organizácia, ktorá sa venuje zlepšovaniu životov pracovníkov po celom svete. Asociácia združuje univerzity, organizácie občianskej spoločnosti a spoločensky zodpovedné firmy. Predovšetkým sa sústredí na riešenie problematiky obťažovania alebo zneužívania na pracovisku, bezpečného pracovného prostredia, slobody združovania a kolektívneho vyjednávania, odmeňovanie zodpovedajúce mzdou a ďalších oblastí spojených s pracovným právom.

 • Fair Wear Foundation (FWF)

  Medzinárodná organizácia Fair Wear Foundation vznikla v roku 1999 a snaží sa o zlepšovanie pracovných podmienok na pracoviskách textilného priemyslu. Sústredí sa predovšetkým na textilnú výrobu v Číne, Indii, Bangladéši a Turecku. Členské spoločnosti sa zaväzujú k implementácii Code of Labour Practices do celého dodávateľského reťazca, aby bola móda spravodlivá pre všetkých.

 • Fairtrade

  Jedná sa o alternatívny prístup ku konvenčnému obchodu. Fairtrade prístup je založený na partnerstve medzi výrobcami a kupci produktov. Spravodlivá cena komodity (napr. Organická bavlna, ľan i.) Zabezpečuje, že poľnohospodári a pracovníci získajú spravodlivo zaplatené, pestujú s ohľadom na životné prostredie a ich deti môžu chodiť do školy.

 • Flyknit

  Materiál, který je vyroben z vysoce pevných vláken a slouží k vytvoření lehkých svršků s cílenými oblastmi podpory, roztažení a prodyšnosti.

 • Flyleather

  Je umělý kožený materiál, který je vyroben spojením alespoň 50 % regenerovaných kožených vláken dohromady. Jedná se o udržitelný a inovativní proces spojení těchto vláken, který snižuje spotřebu vody a vytváří menší uhlíkovou stopou oproti tradičnímu zpracování kůže.

 • Fosilná paliva

  Jedná se o nerostnou surovinu vytvořenou geologickými silami z organických odpadů a mrtvých těl dříve žijících biologických organismů. Příkladem je ropa, zemní plyn anebo uhlí.

 • FSC

  Medzinárodná nezisková organizácia, ktorá bola založená v roku 1993. Certifikácia FSC zaručuje, že výrobky vznikli v súlade so zásadami udržateľného lesného hospodárstva.

 • G-1000

  G-1000 je funkční materiál vyvinutý značkou Fjällräven. Skládá se z polyesteru (65 %) a bavlny (35 %). Vazba vláken tohoto prodyšného materiálu je velmi hustá a zajišťuje jeho větruodolnost a odolnost proti oděru. Varianty G-1000 Eco a G-1000 Air jsou vyrobeny z recyklovaného polyesteru a biobavlny. Pro prodloužení životnosti a zvýšení odolnosti materiálu se doporučuje používat ochranný Grónský vosk od stejné značky.

 • Global Reporting Initiative

  GRI neboli Globální reportingová iniciativa, je mezinárodní nezávislá organizace, která pomáhá podnikům, vládám a jiným organizacím pochopit a sdělit jejich dopady na otázky související s ekonomickými, sociálními a environmentálními výsledky. Tato organizace propaguje vykazování udržitelnosti už od roku 1997.

 • Globálna dohoda OSN

  Jedná se o iniciativu Organizace spojených národů, která stojí na deseti základních principech, a to v oblasti lidských práv, práce, životního prostředí a protikorupčního opatření.

 • Globální oteplování

  Zvyšování průměrné teploty zemské atmosféry, které je trvalé a způsobuje klimatické změny.

 • GMO

  Geneticky modifikované organismy jsou ty, jejichž genetický materiál byl cíleně změněn jinou než přirozenou cestou. Mezi způsoby docílení těchto změn patří například působení mutagenů, ionizující záření anebo genetické inženýrství (vnesení genů jiných organismů).

 • GoodShipping

  Program GoodShipping je první iniciativou v oblasti udržitelné přepravy na světě, která nabízí společnostem po celém světě možnost snížit znečišťování během kontejnerové přepravy za pomoci biopaliv.

 • Gore-Tex

  Gore-Tex je voděodolná a prodyšná textilní membrána vyráběná pod značkou stejného jména. Jde o pórovitý materiál, který nepropouští dovnitř vodu (pór je menší než kapka vody), ale zároveň propustí ven vlhkost (pór je větší než molekula páry). Díky důrazu na odolnost, kvality a výkonnost patří mezi oblíbené outdoorové materiály.

 • GOTS (Global Organic Textile Standard)

  Certifikácia GOTS zaručuje, že výrobok je vyrobený z organických textilných vlákien a celý výrobný proces je ekologicky čistý. Je tak chránené životné prostredie, zdravie pracovníkov a konečných spotrebiteľov. Súčasne Globálne organický textilný štandard obsahuje požiadavky na etické i sociálne aspekty výroby. Farmárom a pracovníkom vo výrobe sú zabezpečené dobré pracovné podmienky.

 • Greenwashing

  Pojem je možné označit jako dezinformaci, jejímž záměrem je vytvořit u veřejnosti (spotřebitelů) dojem environmentálně zodpovědné firmy (organizace).

 • GRS

  Ide o medzinárodný štandard, ktorého cieľom je zvýšiť využívanie recyklovaných materiálov v prododuktech a znížiť škody spôsobené výrobou.

 • Higg Index

  Ide o skupinu odevných a obuvníckych značiek, maloobchodníkov, výrobcov, mimovládnych neziskových organizácií, akademických odborníkov a vládnych organizácií, ktorá sa usiluje o zníženie environmentálnych a sociálnych vplyvov textilného priemyslu. Členovia SAC spolupracujú na vývoji Higg Index. Jedná sa o sadu nástrojov, ktoré umožňujú presne merať a hodnotiť udržateľnosť spoločnosti alebo produktu.

 • ISO

  ISO je mezinárodní orgán pro stanovování norem složený ze zástupců národních normalizačních orgánů. Organizace byla založena 23. února 1947 a vytváří celosvětové průmyslové a obchodní standardy.

 • ISO 14001

  Medzinárodný štandard systému environmentálneho manažérstva spravovaný ISO.

 • Kompenzace uhlíkové stopy

  Snižování emisí uhlíku například nákupem kreditů prostřednictvím projektů na snižování emisí.

 • NGO

  Organizace založené za účelem uspokojení konkrétních potřeb nebo společensky prospěšného cíle. Zpravidla nejsou závislé na vládách.

 • Nordic Swan Ecolabel

  Jedná se o norské oficiální označení udržitelné ekoznačky. Pro získání tohoto označení musí být splněny přísné požadavky na ochranu životního prostředí, kvality a zdraví.

 • Obehova ekonomika

  Oběhová ekonomika je alternativou k tradiční lineární ekonomice, kde jsou surové materiály přeměněny na produkty, prodány a na konci jejich životnosti odloženy jako odpad ve spalovnách nebo na skládkách. Princip cirkulární ekonomiky je naopak v tom, že je "odpad" přeměňován na nový zdroj a znovu použit. Je tak uzavírán tok materiálů a prodlužuje se životní cyklus produktu.

 • Obehova moda

  Jedná se přístup k textilnímu odvětví, ve kterém jsou navrženy, získávány a vyráběny oděvy, obuv a doplňky se záměrem dlouhodobého používání a možnosti cirkulárního oběhu, dokud to bude možné. Po ukončení životního cyklu produktu by mělo dojít k bezpečnému navrácení do biosféry.

 • Obnoviteľná energia

  Jedná se o energii, která je vyrobená z obnovitelných zdrojů, jež mají schopnost se přirozeně obnovovat. Mezi tyto obnovitelné zdroje patří biopaliva, vodní, sluneční nebo větrná energie.

 • Pesticidy

  Jedná se o chemické prostředky, které se používají k eliminaci ztrát při pěstování kulturních rostlin.

 • PETA

  Označení "PETA - Approved Vegan" zaručuje, že produkty neobsahují žádné živočišné složky a že žádné zvíře při výrobě netrpělo.

 • Pomala moda

  Osvětu o pomalé módě šíří Kate Fletcherová (Center for Sustainable Fashion), která jí sama definuje jako módu, která nepodléhá trendům, je variabilní a nadčasová. Jde o protiklad tzv. rychlé módy.

 • Princip trojího prospechu

  Podstata principu trojího prospěchu je, že daná organizace se nesoustředí pouze na dosahování zisku a ekonomického růstu (aspekt zisku), ale i na environmentální dopad své činnosti (aspekt životního prostředí) a v neposlední řadě i na sociální odpovědnost své činnosti (aspekt lidí). Na základě trojího principu by mělo dojít k průniku těchto 3 aspektů.

 • Recyklácia

  Jedná se o proces, kdy se materiály určené k likvidaci shromažďují, přepracovávají a znovu se používají.

 • Reporting spoločenskej zodpovednosti

  Jedná se o zprávu, ve které jsou poskytnuty informace o ekonomických, environmentálních, sociálních a správních aspektech organizace. Jedná se o metodu internalizace a zlepšování závazku organizace k udržitelnému rozvoji způsobem, který lze prokázat interním i externím zúčastněným stranám.

 • Fast fashion

  "Rychlá móda" (fast fashion) je označení pro levnou a lehce dostupnou módu, která je produkována v obrovské kvantitě a nízké kvalitě. Často kopíruje poslední trendy a je "in" pouze jednu sezónu, zákazník má tedy tendenci tyto produkty rychle měnit. Při výrobě nejsou často dodržovány dobré pracovní podmínky a ani nejsou eliminovány dopady na životní prostředí.

 • SA8000 standard

  Jedná se o mezinárodní standard, který pomáhá firmě vytvářet, udržovat a používat sociálně přijatelné postupy na pracovišti. Tato norma upravuje a monitoruje především pracovní podmínky zaměstnanců.

 • Skleníkové plyny

  Plyny (např. oxid uhličitý, ozon nebo metan) zachycující teplo a přispívající ke globálnímu oteplování. Jejich omezení je podmíněno šetrnější konzumací energií a zdrojů.

 • SMETA

  SMETA je standard používaný pro etické audity. Je navržen tak, aby pomohl auditorům provádět vysoce kvalitní audity, které zahrnují všechny aspekty zodpovědné obchodní praxe, a pokrývají čtyři pilíře Sedexu - práce, zdraví a bezpečnost, životní prostředí a obchodní etika.

 • REACH

  Jedná se o nařízení, které souvisí s chemickou politikou Evropské unie. Tento právní předpis vztahující se na chemické látky má za cíl zlepšit ochranu lidského zdraví a životního prostředí před riziky spojenými s používáním chemických látek.

 • Sustainable Apparel Coalition

  Jedná se o skupinu oděvních a obuvnických značek, maloobchodníků, výrobců, nevládních neziskových organizací, akademických odborníků a vládních organizací, která usiluje o snížení environmentálních a sociálních dopadů textilního průmyslu. Členové SAC spolupracují na vývoji Higg Index.

 • Textile Exchange

  Textile Exchange je globální organizace, která pomáhá členským firmám v jejich úsilí o udržitelnost.

 • Transparentnost

  Míra otevřenosti a sdílení informací nejen v rozhodovacím procesu organizace.

 • Trvalo udržateľný rozvoj

  Koncept, který je založen na tom, že současný ekonomický vývoj a potřeby současné generace neohrozí schopnost uspokojení potřeb budoucích generací.

 • Upcyklace

  Proces přeměny odpadu v nový materiál. Upcyklací dochází k eliminaci plýtvání zdroji. Příkladem může být například využití zbytkové látky k ušití roušky.

 • USDA Organic

  Americké ministerstvo poľnohospodárstva udeľuje vlastnú certifikáciu produktom, ktoré pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva (minimálna hranica je 95%). Okrem pôvodu surovín, zloženie, spravovaní alebo balenia je kontrolovaný aj prístup k zvieratám. Tá musí pochádzať z voľného chovu a musí byť živená krmivom z ekologického poľnohospodárstva bez obsahu antibiotík a hormónov.

 • Znovu-použítie

  Jedná se o opětovné použití produktu nad rámec jeho původního účelu. Příkladem může být poskytnutí textilní tašky při nákupu, která po vybalení nákupu neskončí jako odpad, ale bude pravidelně používána pro další nákupy.

Prihlásenie

alebo

Pridajte sa

alebo

Súhlasím so zasielaním informácií o odporúčaných produktoch, novinkách a špeciálnych akciách. Odber týchto informácií je možné kedykoľvek bezplatne upraviť alebo zrušiť kliknutím na odkaz v našom e-maile.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Přidejte se k čerstvé komunitě a těšte se!

 • Neminou vás exkluzivní nabídky a slevy.
 • Můžete sledovat stav vaší objednávky.
 • Nemusíte pokaždé vyplňovat vaše údaje.
 • Můžete využívat Wishlist.

Zabudnuté heslo

Nové heslo vám príde na e-mail.

Zavrieť